Ekološki pokret Odžaka obraća se lokalnim štampanim sredstvima informisanja širom Srbije sa nadom da će u celosti ili delimično objaviti ovaj dopis i da će objavljivanje dopisa doprineti radu i položaju ekoloških i ostalih nevladinih organizacija .
O čemu se radi?
Iznosimo nekoliko primera dobre prakse za koje smatramo da su od značaja za civilni sektor uopšte.
1. Ekološki pokret Odžaka objavio je na svom sajtu www.epodzaci.org , u delu PREUZMITE, VI izdanje „BAZE PODATAKA EKOLOŠKIH UDRUŽENJA, POKRETA, DRUŠTAVA , NAUČNIH , STRUČNIH I DRUGIH ORGANIZACIJA U REPUBLICI SRBIJI “ . Objavljene su dve Word verzije ( po opštinama i po okruzima) i verzija u Excell-u, kao i statistička obrada sakupljenih podataka, koju je uradio Ekološki pokret Grada Kragujevca. Pomenuta „Baza podataka“ je verovatno najsveobuhvatnija baza podataka o registrovanim ekološkim organizacijama, ali u njoj za mnoge organizacije fale kontakt podaci (e-mail, web, facebook , skype adrese, brojevi fiksnih i mobilnih telefona), kao i lični kontakt podaci za zastupnike ovih organizacija. Objavljivanje ovog dopisa u lokalnim štampanim sredstvima informisanja širom Srbije može doprineti da aktivisti pojedinih ekoloških organizacija saznaju za postojanje ove baze podataka , da saznaju da je njihova organizacija već uvrštena, ali da fale njihovi kontakt podaci i da se javljanjem Ekološkom pokretu Odžaka na e-mail adresu :
2. Ekološki pokret Odžaka je Skupštini opštine predložio, a Skupština opštine Odžaci prihvatila da donese odluke o prihvatanju dva modela pravnih akata za praktičnu primenu Arhuske konvencije – čime je stvoren institucionalni okvir za aktivno učešće udruženja građana u kreiranju politike zaštite životne sredine na lokalnom nivou. Skupština opštine Odžaci praktično je prihvatila dva modela pravnih akata koje je svojevremeno predložio Arhus centar Kragujevac, sa tim da su prihvaćene i dve sugestije Ekološkog pokreta Odžaka za izmenu člana 3. Odluke o osnivanju Saveta za zaštitu životne sredine: da se broj članova Saveta smanji sa 9 na 5 ( po originalnom predlogu Arhus centra Kragujevac trebalo je da bude 9 jer opština Odžaci ima preko 25.000 stanovnika) i da se tri člana Saveta biraju iz redova ekoloških, ribolovačkih, lovačkih i pčelarskih organizacija. U saopštenju za javnost pozvali smo sve ekološke NVO da slede primer Ekološkog pokreta Odžaka i Skupštine opštine Odžaci. Kao priloge ovom dopisu šaljemo naša akta 5-2014 i 10-2014 i originalne verzije skupštinskih odluka - tako da lokalne ekološke organizacije sva ova dokumenta mogu da zatraže od redakcija. Originalni modeli pravnih akata za praktičnu primenu Arhuske konvencije mogu se preuzeti sa sajtova Arhus centara Subotica , Novi Sad i Arhus centra Južne i Istočne Srbije
3. Na sajtu opštine Odžaci http://www.odzaci.rs/index.php/sr-RS// Institucije/ Udruženja objavljena je lista svih udruženja u opštini Odžaci. Pri sakupljanju podataka za „Bazu podataka“ „prečešljali“ smo sajtove skoro svih opština u Srbiji tražeći podatke o nevladinim organizacijama. Relativno mali broj opština ima podatke o NVO. Ima opština koje imaju sjajne podatke o nevladinom sektoru, ali preovladaju opštine koje uopšte nemaju podatke o nevladinim organizacijama – tako da predlažemo i ekološkim i ostalim organizacijama civilnog društva da od svojih opština traže , pozivajući se na primer iz opštine Odžaci, da se sredi evidencija o organizacijama civilnog društva i da se takva evidencija objavi na sajtu opštine.
Tekst „Zelena stolica i u SO Odžaci“ na sajtu Zelene poslaničke grupe možete pročitati na linku http://www.zelenidijalog.rs/, odnosno http://www.zelenidijalog.rs/zelena-stolica-i-u-so-odzaci/